track and field

A dozen local athletes qualify for State Track Meet

Posted

Several local athletes are headed to Rapid City for the State Track Meet after qualifying from the Region Meet in Estelline on Thurs., May 20.

Stella DeKnikker and Rhett McMasters from Lake Preston and Mackenzie Zell, Kennadi Buchholz, Damon Wilkinson, Kalen Garry, Hazel Luethmers, Mirra Beck, Emma Albrecht, Julie Anderson, Megan Dylla and Alyssa Asleson from De Smet will be making the trip.

There have been changes in how athletes qualify for the state meet this year. This year, only those athletes with the top 24 times or distances in any given event qualified for the state meet. In years past, athletes could qualify throughout the season by finishing with a qualifying time or jumping or throwing a qualifying distance. Athletes who finished 1st and 2nd at Regions also automatically qualified for the state meet in years past.

Lake Preston Girls

100 Meter Dash: Stella DeKnikker 3rd, Amelia Holland 6th PR, Madison Perkins 10th

200 Meter Dash: DeKnikker 2nd, Perkins 10th, Hadlee Holt 18th PR

400 Meter Run: Holland 8th PR, Morgan Curd 14th

800 Meter Run: Curd 16th,

4X100 Meter Relay: 5th Perkins, Holland, Curd, DeKnikker

4X200 Meter Relay: 6th Perkins, Holland, Holt, DeKnikker

Shot Put: Holt 6th PR

Discus: Holt 7th PR

Lake Preston Boys

100 Meter Dash: Payton Hope 23rd PR

200 Meter Dash: Josh McMasters 6th, Bergen Woodcock 23rd PR

400 Meter Run: Hope 25th

1600 Meter Run: Rhett McMasters 2nd SR, AJ Wienk 18th

3200 Meter Run: R McMasters 3rd

110 Meter Hurdles: Ashton Wienk 4th, Woodcock 5th

300 Meter Hurdles: A Wienk 10th PR, Woodcock 12th

4X100 Meter Relay: 4th Tvinnereim, Jurrens, Larsen, J McMasters

4x200 Meter Relay: 7th A Wienk, Jurrens, Larsen, J McMasters

Medley Relay: 6th Tvinnereim, Larsen, Jurrens, R McMasters

Shot Put: Chris Tvinnereim 13th, Ryne Greene 17th, Jonah Denison 18th

Discus: Tvinnereim 11th PR, Denison 15th, Greene 26th

Long Jump: J McMasters 10th, A Wienk 11th PR, Hope 15th

Triple Jump: Tyler Jurrens 5th, Tate Larsen 8th

De Smet Girls

200m: Hazel Luethmers 3rd at 29.61

400m: Luethmers 1st at 1:06.23, Alyssa Asleson 4th at 1:09.38

800m: Aubree Blue 7th at 2:48.22

1600m: Blue 7th at 6:06.07

3200m: Mirra Beck 3rd at 14:02.52

4x200 Relay: (Albrecht, Asleson, Luethmers, Anderson) 4th at 1:56.95

4x800 Relay: (Dylla, Blue, Asleson, Beck) 6th at 10:57.66

Shot Put: Mackenzie Zell 1st at 37-11.00

Discuss: Zell 1st at 112-03

High Jump: Kennadi Buchholz 4th at 4-08

Long Jump: Buchholz 6th at 13-10.00

Triple Jump: Buchholz 5th at 28-9.50

De Smet BOYS

100m: Kalen Garry 1st at 10.79, Ganon Henrich 8th at 12.21

Shot Put: Damon Wilkinson 2nd at 43-7.75, Blake Van Regenmorter 3rd at 42-4.50, Quinton Poppinga 8th at 37-0

Discus: Van Regenmorter 1st at 123-02, Wilkinson 4th at 117-03, Griffin Clubb 5th at 114-05

Triple Jump: Kadyn Fast 3rd at 36-8.75

State Qualifiers

Here are the Diver and Bulldog State qualifiers and their qualifying placement.

Stella DeKnikker- 100m dash - 19th

Mackenzie Zell - Shot Put - 2nd

Zell - Discus - 2nd

Kennadi Buchholz - High Jump - tied for 5th

Rhett McMasters - 1600m - 13th and 3200m dash - 14th

Damon Wilkinson - Shot Put - tied for 19th

Kalen Garry - 100m dash - tied for 2nd

Medley Relay (Anderson, Albrecht, Luethmers, Beck) with alternates Dylla and Asleson - 22nd

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment